Reorganizacja II ligi w 1991 roku

GAZETA WYBORCZA:

Nadzwyczajny Walny Zjazd PZPN : Kto spada, robi reformę

W pierwszym dniu obrad zwołanego w Warszawie Nadzwyczajnego Zjazdu Polskiego Związku Piłki Nożnej delegaci zmienili uchwalony przez Zarząd PZPN w marcu br. system rozgrywek ligowych (I i II liga po 18 drużyn), decydując, że od sezonu 1991/1992 w I lidze występować będzie 18 zespołów, natomiast II liga składać się będzie z dwóch grup po 18 drużyn.
Ten kto sądził, że dostojne grono delegatów na Nadzwyczajny Zjazd PZPN poświęci swój cenny czas na dyskusję nad najtrudniejszymi problemami futbolu, że usłyszy propozycje, jak problemy te rozwiązywać, ten stracił czas. Obradujący w warszawskim teatrze „Buffo” futbolowi działacze w pierwszym dniu sejmiku dyskutowali głównie nad tym, jak zreorganizować rozgrywki, by przedłużyć II-ligowy byt niektórych klubów.
Nieliczni z delegatów próbowali odwoływać się do poczucia przyzwoitości swoich kolegów, słusznie twierdząc, że kolejna decyzja o reorganizacji rozgrywek, podjęta zaledwie w trzy miesiące po poprzedniej, ośmieszy zebranych. Były to jednak głosy wołających na puszczy. Jeden, wyraźnie zdesperowany delegat powiedział wprost: – Ten kto spada, robi reformę.
W istocie, zdecydowana większość delegatów wolała się ośmieszyć, by w ten sposób (powiększając II ligę) uratować przed spadkiem do lig regionalnych kluby, których interesy reprezentowali.
W związku z decyzją Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-wyborczego PZPN o reorganizacji systemu rozgrywek I i II ligi piłkarskiej w sezonie 1991/92  mecze barażowe o awans do II ligi zostały odwołane. Wszystkie drużyny, które miały uczestniczyć w tych barażach (Stomil Wisłoka Dębica, Warta Poznań, Avia Świdnik, Górnik Pszów, Chemik Weltinex Bydgoszcz, Polonia Warszawa, GKS Bełchatów i Chrobry Głogów) uzyskały awans do II ligi.
Ostatecznie program spotkań barażowych, po zmianach uchwalonych przez zgromadzenie PZPN, przedstawia się następująco:
O awans do I ligi: Zagłębie Sosnowiec – Jagiellonia Białystok i Miedź Legnica – Stal Mielec.
O utrzymanie się w II lidze: Korona Kielce – Ostrovia Ostrów Wlkp. i Gwardia Warszawa – Hutnik Warszawa.
Komisja Statutowa przedstawiła propozycję zmian w statucie PZPN, z których dwie zasługiwały na szczególną uwagę. Po pierwsze zaproponowano, by członkami PZPN mogły być kluby posiadające sekcje piłki nożnej oraz OPZN-y. Po drugie wprowadzono do projektu nowego statutu zapis stanowiący, iż nowe stowarzyszenie „Liga Polska” jest jednostką organizacyjną związku, grupującą kluby I i II ligi.
Kazimierz Górski ponownie został wybrany prezesem PZPN.
Marek MICHAŁOWSKI
Gazeta Wyborcza nr 613, wydanie z dnia 22/06/1991, str. 16

Kto z kim w piłkarskich drugich ligach?
Decyzją walnego zgromadzenia PZPN, w sezonie 1991/92 druga liga piłkarska składać się będzie z 36 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W czwartek PZPN dokonał podziału drugoligowców:
Grupa 1: Warta Poznań, Chemik Police, Chrobry Głogów. Ślęza Wrocław. Górnik Pszów, Naprzód Rydułtowy, Bałtyk Gdynia, Lechia Gdańsk, Zagłębie Wałbrzych, Stilon Gorzów, Górnik Wałbrzych, Pogoń Szczecin, Odra Wodzisław, Polonia Bytom, Szombierki Bytom, Moto Jelcz Oława, Miedź Legnica, Raków Częstochowa.
Grupa 2: Siarka Tarnobrzeg, Resovia Rzeszów, Stal Rzeszów, GKS Bełchatów, Wisłoka Dębica, Chemik Bydgoszcz, Polonia Warszawa, Avia Świdnik, Jagiellonia Białystok, Sandecja Nowy Sącz, Błękitni Kielce, Stomil Olsztyn, Boruta Zgierz, Cracovia Kraków, Gwardia Warszawa, Olimpia Elbląg, Korona Kielce, Wisła Płock.
Pierwszy termin ligowy został wyznaczony na 27/28 lipca br.
Gazeta Wyborcza nr 624, wydanie z dnia 05/07/1991, str. 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *