SEZON 1998/99

Sezon 1998/99 – II liga wschód

Avia poważnie flirtowała ze spadkiem już w dwóch poprzednich sezonach, kończąc je z niewielką przewagą nad „kreską”. I już przed startem nowego sezonu było pewne, że utrzymanie będzie celem trudnym do osiągnięcia. Klub otrzymywał coraz mniej wsparcia ze strony przeżywającej zapaść ekonomiczną fabryki.  Po zakończeniu rozgrywek miało nastąpić połączenie obu grup II ligi. W związku z tym ze wschodniej grupy miało spaść 5 z 15 drużyn. Avię opuścił trener Jerzy Krawczyk i zastąpił go od zawsze związany z klubem Krzysztof Szefler, dla którego była to pierwsza praca z seniorami. Wcześniej prowadził z sukcesami klubowe grupy młodzieżowe, między innymi wygrywając dwukrotnie z rzędu ligę makroregionalną juniorów. Straciliśmy także głównego rozgrywającego, Tomasza Jasinę. Zastąpił go powracający do Avii po dziesięciu latach Mariusz Prokop. Solidnym wzmocnieniem okazał się Kameruńczyk Ferdinand Chi Fon, który grał na lewej pomocy i w ataku imponując szybkością i dynamiką. Zakończył on rundę jesienną z czterema bramkami na koncie. Lśnił na tle przeciętnej drużyny, choć na początku szkoleniowiec trzymał go na ławce i prawie wcale nie dawał mu pograć. Od spotkania z Radomskiem, w którym odwrócił wynik na korzyść Avii, Kameruńczyk wywalczył już sobie stałe miejsce w jedenastce.
Generalnie jednak drużyna grała bardzo nierówno. Już pierwszy wyjazd w sezonie zakończył się rekordową w historii II-ligowych występów porażką aż 0:7 w Ostrowcu z KSZO. Po tym meczu do zespołu dołączył bramkarz Sylwester Janowski, mistrz Europy U-16 z 1993 roku, który już do końca rundy był pewnym punktem drużyny, broniąc dwa rzuty karne. Dla odmiany na własnym boisku potrafiliśmy pokonać w derbowych spotkaniach Górnika Łęczna i Hetmana Zamość. Jesień zakończyliśmy z 5 punktami straty do bezpiecznego miejsca w tabeli i wciąż jeszcze tliła się jakaś nadzieja. Niestety wiosną, już bez Chi Fona, drużyna zdołała wywalczyć jedynie 4 punkty. Kolejni gracze opuszczali tonący okręt, a dziury w składzie łatali niedoświadczeni zmiennicy. Przegraliśmy wszystkie wyjazdy w sezonie. Wyprzedzając jedynie Stal Sanok pożegnaliśmy się z II ligą po ośmiu latach nieprzerwanych występów w niej. Ostatnią bramkę na zapleczu ekstraklasy zdobył dla Avii Adam Śniegocki w meczu z Koroną Kielce, który obejrzała garstka najwierniejszych kibiców. Witaliśmy się z trzecią ligą nie mając pojęcia, że już za rok przyjdzie się nam także z nią pożegnać.

Kadra drużyny:
Bramkarze: Robert Grabowski (65), Sylwester Janowski (76), Jacek Krawczyk (76). Obrońcy: Włodzimierz Bartośœ (67), Tomasz Bednaruk (78), Jacek Jedliński (70), Bartłomiej Kagankiewicz (78), Mariusz Klajda (74), Paweł Machnikowski (75), Tomasz Wojciechowski (73).
Pomocnicy:
Mariusz Prokop (68), Dariusz Bender (69), Paweł Gamla (76), Tomasz Kamiński (73), Dariusz Michalak (66), Piotr Pawełek (71), Stanisław Szewczyk (74), Mariusz Telka (71), Bartłomiej Teodorowicz (78), Artur Zieliński (74). 
Napastnicy:
Ferdinand Chi Fon (76), Mariusz Sawa (75), Jacek Ziarkowski (75).

Przybyli: Bednaruk (Granica Dorohusk), Chi-Fon (Varta Namysłów), Janowski (Siarka Tarnobrzeg), Kamiński (Czarni Dęblin), Klajda (Czuwaj Przemyśœl), Krawczyk (Tomasovia Tomaszów Lubelski), Michalak (Tłoki Gorzyce), Prokop (Pogoń Konstancin), Szewczyk (Czarni Dęblin).
Odeszli: Tomasz Jasina (Lublinianka Lublin), Piotr Ozygała (AZS Podlasie Biała Podlaska), Konrad Paciorkowski (RKS Radomsko), Robert Zdunek (rezerwy).

26 lipca:
AVIA ŚWIDNIK – CERAMIKA Opoczno 0:2 (0:2)
Bramki: 0:1 Majewski 10 min, 0:2 Brytan 45 min – karny
AVIA: Grabowski – Bednaruk, Kamiński, Gamla, Machnikowski – Telka (k), Szewczyk (76. Bender), Pawełek, Michalak (46. Zieliński), Sawa, Ziarkowski.
Żółta kartka: Michalak.
Sędziował: Witold Bagiński (Kalisz).
Widzów: 700.
Debiut Krzysztofa Szeflera w roli pierwszego trenera Avii.

1 sierpnia:
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – AVIA ŚWIDNIK 7:0 (4:0)
Bramki: 1:0 Budka 16 min, 2:0 Bilski 20 min, 3:0 Budka 24 min, 4:0 Pikuta 39 min, 5:0 Stokowiec 75 min – karny, 6:0 Grębowski 84 min, 7:0 Kot 90 min.
AVIA: Grabowski – Wojciechowski (k), Prokop, Bartoś, Machnikowski – Telka, Gamla, Pawełek (46. Bender), Zieliński (72. Szewczyk) – Sawa, Ziarkowski.
Żółte kartki: Bartoś, Prokop, Grabowski.
Sędziował: Piotr Łukasik (Katowice).
Widzów: 6000.

9 sierpnia:
AVIA ŚWIDNIK – GÓRNIK Łęczna 1:0 (1:0)
Bramka: Pawełek 14 min.
AVIA: Janowski – Wojciechowski (k), Bartoś, Machnikowski – Telka, Prokop, Gamla, Pawełek (90. Michalak), Teodorowicz (64. Bender) – Sawa, Ziarkowski.
Żółta kartka: Mariusz Prokop.
Sędziował: Michał Nowak (Katowice).
Widzów: 2000.
Debiut Sylwestra Janowskiego w barwach Avii. Pierwsze zwycięstwo w sezonie i do tego w derbach z rosnącym w siłę rywalem zza miedzy, z którym przegraliśmy wszystkie spotkania w poprzednich dwóch sezonach.

15 sierpnia:
STAL Stalowa Wola – AVIA ŚWIDNIK 4:1 (1:1)
Bramki: 1:0 Podlasek