SEZON 1958

Informacja Przeglądu Sportowego o wydarzeniach, które odmieniły bieg tego sezonu dla Avii. Niestety na gorsze…

Sezon 1958 – lubelska liga okręgowa

W pierwszej rundzie tego sezonu świdniczanie grali nieźle i plasowali się w środku tabeli. Natomiast wszystkie dziewięć spotkań drugiej rundy przegrali strzelając tylko 3 gole i tracąc aż 40! Z hukiem spadli więc do klasy A. Katastrofa!
Przyczyną takiego obrotu spraw były wydarzenia zaszłe podczas ostatniego meczu pierwszej rundy 29 czerwca. Tego dnia do Świdnika przyjechali piłkarze Lublinianki. Goście byli faworytem rozgrywek i nie zawodzili oczekiwań swoich kibiców. Prowadzili w tabeli, ale w czołówce było bardzo ciasno. Strata punktów w Świdniku mogła pozbawić przyjezdnych pozycji przodownika na korzyść Hetmana. Natomiast świdniczanie wygrywając zrównaliby się liczbą punktów z zespołem z Wieniawy. Pod koniec czerwca trafiają się już spore upały, a do tego stawka meczu na pewno działała na rozgrzane głowy kibiców i piłkarzy Avii…
Katastrofa nastapiła na 12 minut przed końcem spotkania, kiedy goście prowadzili jedną bramką. Według relacji prasowych sędzia podyktował wtedy rzut wolny dla Avii, ale… wykonali go goście i zdobyli gola! Arbiter wskazał na środek boiska i zaczęło się! Pomiędzy zawodnikami oby drużyn powstalo zamieszanie, a do tego nie wytrzymali kibice Avii i wtargnęli na plac gry. Konsekwencje tych zajść były bardzo poważne. Stadion w Świdniku zostal zamkniety na kilka miesięcy. Nasza drużyna rozgrywała kolejne spotkania w roli gospodarza w Lubartowie. Do tego doszły dyskwalifikacje dla najbardziej aktywnych w zamieszaniu zawodników: Czesława Krygiera, Edwina Wieczerzaka i Józefa Madeja. Osłabiony zespół nie radził sobie w kolejnych meczach i obsuwał się w dół tabeli. Najgorsze okazały się wyjazdy do Zamościa. Z wojskowymi z Technika przegraliśmy 1:7, ale to nic w porównaniu z laniem jakie sprawił żółto-niebieskim Hetman!  Gospodarze wygrali z Avią aż 12:0! Przegląd Sportowy podaje, że wszystkie bramki w tym meczu padły w drugiej połowie. Czy jest to pomyłka w druku – nie wiem, ale jak tylko dowiem się, zaktualizuję informacje tu podane. Dodam, że taki sam rezultat padł także w meczu ostatniej kolejki Unia – Orlęta.
Owe 0:12 to oczywiście najwyższa porażka Avii w historii. No cóż, dla pocieszenia mogę tylko przypomnieć, że Żółto-Niebiescy znaleźli się w dobrym towarzystwie… Dwa lata wcześniej w pierwszej lidze Legia zaaplikowała Wiśle także tuzin bramek nie tracąc żadnej.

30 marca:
AVIA ŚWIDNIK – TECHNIK Zamość 0:1 (0:0)
Bramka:
AVIA: Siarka – Wieczerzak, Madej, Matusiak, Piprek, Gilewski, Słoniewicz, Pietruszka, Krygier, Prus, Nowak.
WIĘCEJ O MECZU

13 kwietnia:
MOTOR Lublin – AVIA ŚWIDNIK 2:2 (1:1)
Bramki: 1:0 ….34 min, 1:1 Drąg 39 min, 2:1 ….. 57 min, 2:2 Nowak 62 min.
AVIA:

20 kwietnia:
AVIA ŚWIDNIK – HETMAN Zamość 1:0 (1:0)
Bramka: Drąg.
AVIA:

27 kwietnia:
CHEŁMIANKA Chełm – AVIA ŚWIDNIK 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Maciejewski (z wolnego), 1:1 …… 44 min, 1:2 Prus.

18 maja:
AVIA ŚWIDNIK – ORLĘTA Łuków 2:1 (1:1)

1 czerwca (przełożony z 25 maja):
UNIA Lublin – AVIA ŚWIDNIK 1:0 (1:0)

8 czerwca:
WKS GWARDIA Chełm – AVIA ŚWIDNIK 0:1 (0:1)

15 czerwca:
AVIA ŚWIDNIK – STAL Kraśnik 1:3 (1:0)
Bramka: Prus (karny)

27 czerwca:
AVIA ŚWIDNIK – LUBLINIANKA walkower 0:3
Mecz został przerwany w 78 minucie przy stanie 0:1 ponieważ publiczność wtargnęła na boisko. Avia została ukarana walkowerem.